رژيم غذايي، سلامتي و تناسب اندام

تناسب و زيبايي اندام از مواردي است که  هر انسان زيبا پسندي را وا مي دارد که  با روشي آسان به آن دست يابد. برخي تناسب اندام را صرفا براي زيبايي نمي خواهند بلکه بيشتر براي سلامت خود در زمان حال و آينده مي خواهند. وزن اضافي ميتواند صدمات جدي  به زانوها و کمر وارد کند.

زيبايي اندام از طيق رژيم هاي غذايي مختلف ممکن است. شايد هزار ها روش براي لاغري و تناسب اندام پيشنهاد شده باشد. نبايد فراموش کرد که هر روشي ممکن است آسان نباشد و يا داراي اثرات جانبي باشد. بعلاوه هر روشي ممکن است  براي افراد مختلف جوابي متفاوت به دست دهد چراکه متابوليسم بدن افراد متفاوت است. اما يک روش بسيار آسان وجود دارد که براي همه جواب ميدهد. آن روش اين است که ببينيم چگونه چاق شده ايم از همان روش لاغر شويم. همه از طريق دهان کوچک شان چاق مي شوند بنابراين از همان طريق هم مي شود لاغر شد. بايد هنجار غذايي خود را عوض کرد آنگاه همه چيز عوض مي شود.

بعلاوه در بسياري از موارد اطلاع از مواد غذايي و اثرات آن بر سلامتي  ميتواند کمک بزرگي به سلامت بدن در طول حيات باشد. به عنوان  مثال چه مواد غذايي ميتوانند بر عليه سرطان عمل کنند از جمله اين موارد است.

به هر جهت علاوه بر توصيه بالا در اين بخش مقالات متعددي براي لاغري و تناسب اندام ارايه شده اند و مطالبي که براي تغذيه و سلامت بدن شما حياتي است و شما ميتوانيد با توجه به ميل خود يکي از آن ها را انتخاب، مطالعه و از آن نتايج آن بهره مند شويد.

فوايد عسل در كاهش وزن
(30 شهریور 1389)
شما مي‌توانيد در برنامه غذايي خود از فوايد عسل در كاهش وزن، بهره ببريد. اگر شما تلاش مي‌كنيد كه وزن خود را كاهش دهيد، مصرف عسل مي‌تواند كمك زيادي به شما در اين زمينه بكند. اما پيش از اينكه در مورد فوايد عسل در كاهش وزن صحبت كنيم، بد نيست كه به سوال مردم و نگراني آنها در مورد مصرف عسل صحبت كنيم.
بسياري از مردم مي‌پرسند كه آيا عسل، نوعي قند محسوب نمي‌شود؟ آيا مصرف عسل باعث افزايش وزن نمي‌شود؟ آيا كالري موجود در عسل باعث از بين رفتن تلاش شما براي كاهش وزن نمي‌شود؟
 
علي مزرعتي (mazraatiali@yahoo.com)
ارضاي حس شيريني بدون نياز به قند: يافتن محل دريافت حس شيريني در مغز
(28 خرداد 1389)
فاقد هرگونه كالري! نوشيدني‌هاي غير الكلي فاقد كالري، همواره در صدر شعارهايي قرار دارند كه در زمينه تلاش بي پايان افراد براي جلوگيري از چاقي مورد توجه قرار مي‌گيرند. شيرين كننده‌هاي فاقد كالري مطمئناً حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارند. توليد كنندگان مواد خوراكي و آشاميدني به قدري در امر تركيب مواد جانشين قند در محصولات خود، توانا شده‌اند كه تقريباً عدم استفاده از آن‌ها در آزمون‌هاي مربوط به مزه‌ها به جز ماده اصلي مربوطه- يعني ساكاروز- امكان ناپذير مي‌نمايد
 
نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
هفت ماده غذايي موثر در پيشگيري از سرطان
(14 بهمن 1388)
هفت ماده غذايي موثر در پيشگيري از سرطان كه به راحتي مي‌توان آنها را تهيه كرد توسط خانم اليزابت لي ، معرفي شده‌اند. اين غذاهاي اعلا در افزايش سلامتي انسان موثر بوده و در جلوگيري از ابتلا به سرطان، نقش عمده‌اي ايفا مي‌كنند. شما بين يک کاسه پر از بروکلي بخار پز و يک همبرگر دوبله با پنير، كدام را ترجيح مي‌دهيد؟
 
محمد رضا امير مظاهري (amirmazahery@yahoo.com)
رابطه بين مصرف مشروبات الكلي و افسردگي
(23 دی 1388)
در خصوص رابطه بين افسردگي و مشروبات الكلي در دنيا تحقيقات زيادي انجام شده است. در اين مقاله در ابتدا با اشاره به برخي از آيات قرآن كريم در اين باره، به تحقيقي كه در بريتانياي كبير توسط دو پژوهشگر ايرلندي كه جزء روانشناسان و اساتيد دانشگاه و شاغل در بخش روانپزشكي بيمارستان ايرلند مي‌باشند، اشاره مي‌كنيم.
 
علي مزرعتي (mazraatiali@yahoo.com)
حقايقي درباره تغذيه و سوريازيس
(23 دی 1388)
سوريازيس، يك ضايعه شديد پوستي شايع مي باشد. در اين بيماري سرعت توليد و رشد سلول هاي پوستي هزار برابر سريعتر از سلول هاي پوست سالم مي باشد. به نظر مي رسد عوامل زيادي باعث اين بيماري مي شوند. از جمله هضم ناقص پروتئين، مسموميت در روده، اختلال در عملكرد كبد، مصرف الكل و مصرف بيش از اندازه چربي هاي حيواني. استرس بويژه استرس روحي نيز موثر دانسته شده اند. برخي از مردم  دچار آرتريت وابسته به اين بيماري مي شوند كه شبيه آرتريت روماتوئيد است .
حقايق تغذيه و توصيه‌هاي تغذيه‌اي در سوريازيس :دستور العمل هاي تغذيه اي زير را  در نظر داشته باشيد
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
آيا رژيم غذايي در درمان سوريازيس كمك كننده است؟
(23 دی 1388)
آيا انجيرها و روغن ماهي ممكن است شما را بهتر كند؟ سوريازيس چيست؟
سوريازيس، ضايعه اي پوستي است كه درمان آن ساليان زيادي است پزشكان و متخصصان را به خود مشغول كرده است.  نام اين بيماري از كلمه‌اي يوناني به معني ";خارش"; گرفته شده است. در اين بيماري، سلول‌هاي پوستي هزار برابر سريع‌تر از سلول‌هاي پوست سالم، تقسيم مي‌شوند. سوريازيس در هر سني مي تواند رخ دهد و  ضايعات پوستي آن مي تواند خود را به صورتهاي گوناگون نشان دهد: از  نقاط كوچك و كم تعداد قرمز رنگ گرفته تا پوسته هاي فلس مانند نقره اي كه تمام بدن را مي پوشاند.
اين بيماري به علت يك اختلال پوستي رخ مي دهد كه هم سرعت توليد سلول هاي پوستي و هم زمان رسيدن اين سلول ها به بلوغ  و رسيدن آنها به لايه خارجي پوست، را افزايش مي دهد.
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
سوريازيس و تغذيه 1
(23 دی 1388)
سوريازيس، ضايعه اي پوستي است كه درمان آن ساليان زيادي است پزشكان و متخصصان را به خود مشغول كرده است.  نام اين بيماري از كلمه‌اي يوناني به معني ";خارش"; گرفته شده است. در اين بيماري، سلول‌هاي پوستي هزار برابر سريع‌تر از سلول‌هاي پوست سالم، تقسيم مي‌شوند. سوريازيس در هر سني ميتواند رخ دهد و  ضايعات پوستي آن مي تواند خود را به صورتهاي گوناگون نشان دهد: از  نقاط كوچك و كم تعداد قرمز رنگ گرفته تا پوسته هاي فلس مانند نقره اي كه تمام بدن را مي پوشاند.
اين بيماري به علت يك اختلال پوستي رخ مي دهد كه هم سرعت توليد سلول هاي پوستي و هم زمان رسيدن اين سلول ها به بلوغ  و رسيدن آنها به لايه خارجي پوست، را افزايش مي دهد. اين افزايش تكثير سلولي، همان چيزي است كه باعث بروز علايم مشخص سوريازيس مي شود. اين علايم عبارتند از: نواحي خشك و قرمز رنگ، پوسته هاي فلس مانند نقره اي كه مي تواند در هر جاي بدن رخ دهد. اما اين ضايعات اغلب بر روي آرنج، زانو، ناخن ها، قسمت پايين پشت و پوست فرق سر ايجاد مي شوند. بين 2 تا 3 درصد از جمعيت دنيا مبتلا به اين بيماري هستند
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
نكاتي براي كاهش چربي برنامه غذايي و حفظ سلامتي
(23 دی 1388)
همانطور كه مي دانيد در يك دوره زماني،  اكثر رستوران هايي كه غذاي فوري (Fast Food) عرضه مي كردند، غذاها را در كره سرخ مي كردند كه غني از چربي اشباع بوده و باعث مسدود شدن سرخرگ ها و افزايش خطر سكته قلبي مي شود. با تذكر وزارت بهداشت ، رستوران ها مقيد به استفاده ار روغن هاي گياهي شدند كه چربي اسباع شده آنها كم مي باشد و فاقد كلسترول هستند. ولي برخي از رستوران ها هنوز از روغن هاي گياهي جامد(Solid Vegetable Shortenings) استفاده مي كنند.  روغن هاي جامد از طريق هيدرژنه كردن روغن هاي گياهي بدست مي آيند. اين روغن ها،  غني از ";اسيدهاي چرب ترانس";  هستند. اسيدهاي  چرب ترانس نوعي چربي همانند چربي هاي اشباع شده و كلسترول  مي باشند كه مي توانند باعث مسدود شدن سرخرگ ها شوند.
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
مواد مغذي موثر در مالتيپل اسكلروزيس (MS) ام اس
(23 دی 1388)
مالتيپل اسكلروزيس يك بيماري مزمن مختل كننده است كه در آن تخريب تدريجي پوشش ميلين (كه نقش حفاظت از اعصاب را بر عهده دارند) در  مغز يا نخاع رخ داده و بر روي انتقال پيام هاي الكتريكي به سلول هاي عصبي اثر گذاشته و در نتيجه  باعث ضعف عضلاني و از دست رفتن تعادل بدن مي شود. اين بيماري فقط در انسان وجود دارد و به نظر مي رسد زنان بيش از مردان به آن مبتلا شوند و معمولاً در سنين 45-15 سال ديده مي شود.
به نظر مي رسد وقتي سلول هاي ايمني قادر شوند از سدي كه به طور طبيعي از نفوذ خون به سيستم مركزي عصبي خودداري مي كند، بگذرند و به ميلين حمله كنند، وضعيت بدتر مي شود. سد خوني مغز ممكن است به خاطر طيف وسيع واكنش ايمني اوليه آسيب ببيند يعني هنگام فرآيند حمله سيستم ايمني به ساير موارد خارجي
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
نقش تغذيه در مالتيپل اسكلروزيس (MS) ام اس
(23 دی 1388)
مالتيپل اسكلروزيس (MS) يا بيماري ماه رويان، مرحله نهايي بيماري ناتوان كننده سيستم عصبي مركزي (مغز و نخاع) است. اين بيماري، حمله سيستم ايمني بدن به خود بدن، به علت ناشناخته است. در اين بيماري،  سطوح ميلين عصبي (پوشش عايق مانند اعصاب كه بسيار شبيه به عايق هاي سيم برق مي باشند) در اثر حمله گلبولهاي سفيد بدن، دچار آسيب مي شوند. زماني كه سطوح ميلين آسيب مي بينند، انتقال پيام هاي عصبي از طريق اعصاب دچار اختلال مي شود. از آنجايي كه اعصاب وظيفه انتقال پيام هاي الكتريكي و شيميايي به تمامي ماهيچه ها و اندام ها را بر عهده دارند،  اين اختلال در انتقال پيام بسته به مقصد نهايي پيام عصبي، اثرات مختلفي را مي تواند در بر داشته باشد.
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
مراقبت تغذيه اي در کساني که دندان مصنوعي دارند
(23 دی 1388)
مراقبت تغذيه اي در کساني که دندان مصنوعي دارند
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
نقش تغذيه مناسب در حفظ سلامتي دهان و دندان
(22 دی 1388)
داشتن چهره اي شاداب و خندان يكي از بهترين نعمت هايي است كه خداوند بزرگ به ما انسان ها ارزاني نموده است. انسان هاي شاد، هميشه شادي را به ديگران منتقل مي نمايند و با انتقال اين شادي، در واقع قدردان بخشي از نعمت هاي خدادادي مي شوند.
حفظ سلامتي جسم و روح و روان ما انسان ها، لازمه داشتن روحيه اي شاد مي باشد. انسان هاي موفق هميشه در برخورد با هم نوعان خود در ارتباطات انساني كه با هم دارند، لبخند هميشگي را بر چهره دارند. به ياد داشته باشيم كه لبخند همراه با  دندان هاي سالم و تميز، بيشترين تاثير مثبت را بر فرد يا افراد مخاطب بر جاي مي گذارد. به همين دليل، استفاده از توصيه ها و رهنمودهاي دانشمنداني كه به راز تغذيه مناسب و ارتباط آن با حفظ سلامتي پي برده اند، يكي از راههاي رسيدن ما انسانها به زندگي پر از شادي و نشاط مي باشد
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
تغذيه و پوكي استخوان
(22 دی 1388)
تعداد افرادي كه مكمل هاي كلسيم را به منظور بدست آوردن مقادير كافي كلسيم مصرف مي كنند،  روبه افزايش است. در سال هاي اخير انستيتو ملي بهداشت آمريكا، توصيه هاي خود را در خصوص دريافت روزانه مقادير كافي كلسيم در زير گروههاي خاصي از جمعيت، افزايش داده است. براي مثال اكنون به بزرگسالان سنين 11 تا 24 سال توصيه مي شود كه روزانه 1200 تا 1500 ميلي گرم كلسيم مصرف كنند. مردان و زنان 25 سال به بالا،  بايد روزانه  1000 ميلي گرم كلسيم دريافت كنند و زنان پس از زمان يائسگي كه از درمان جايگزين استروژن استفاده نمي كنند، نيازمند مصرف روزانه 1500 ميلي گرم كلسيم هستند. مردان 65 سال به بالا و زنان 65 سال به بالا (حتي اگر از درمان جايگزين استروژن استفاده مي كنند) نيازمند دريافت روزانه 1500 ميلي گرم كلسيم هستند. امروزه از هر چهار زن، يك زن دچار كاهش مواد معدني استخوان تا سن 50 سالگي مي شود كه بخشي از آن به علت دريافت ناكافي كلسيم در طول زندگي مي باشد. به عنوان مثال در ايالات متحده آمريكا بيش از 25 ميليون نفر از پوكي استخوان رنج مي برند و همين عامل يكي از علت هاي اصلي و زمينه اي شكستگي هاي استخوان در زنان پس از يائسگي و افراد سالخورده مي باشد
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
تغذيه و سلامت پوست
(22 دی 1388)
ويتامين ها، مواد معدني و ساير مواد مغذي مي توانند به پوست شما جلوه زيبا، سالم و جوان بدهند.
از تمامي اخباري كه از جامعه پزشكي و زيبايي مي رسد، بهترين خبر در مورد قدرت ويتامين ها، مواد معدني و ساير مواد مغذي در حفظ سلامتي و جواني پوست مي باشد.
در اين اخبار نه تنها بر مصرف كرم ها و لوسيون ها بر روي پوست و خارج از بدن، بلكه در زمينه مصرف مواد غذايي كه وارد بدن مي شود نيز صحبت مي شود. تمامي متخصصان بهداشتي عقيده دارند كه مصرف ويتامين ها و مواد معدني در تمامي شكل ها، نقش مهمي در سلامتي پوست ايفا مي كنند، حال فرقي نمي كند كه منبع تامين اين ويتامين ها و مواد معدني از طريق غذا، مكمل ها يا حتي از كرم ها باشد
 
علي مزرعتي و نيره اقباليان (mazraatiali@yahoo.com)
توصيه‌هاي تغذيه‌اي براي روزه‌داران
(22 دی 1388)
هر سال با فرا رسيدن ماه رمضان، توصيه‌هاي فراواني به روزه داران از سوي متخصصان، مي‌شود. مطابق معمول، هر ساله در اين ماه، مسلمانان پس از خوردن سحري (تا قبل از شروع اذان صبح) تا وقت اذان مغرب و عشاء از خوردن غذا و نوشيدني‌ها خودداري مي‌كنند و پس از اذان، با خوردن غذا و نوشيدني، افطار نموده و  به يك روز روزه‌داري خود پايان مي‌دهند. اين كه در اين ماه چه غذايي بخوريم ، چگونه بخوريم و چه مواردي را در نظر بگيريم داراي اهميت زيادي مي‌باشد. تغذيه مناسب و صحيح در اين ماه از اهميت زيادي برخوردار است و به گونه‌اي بايد رعايت شود كه فرد روزه‌دار پس از ماه رمضان افزايش وزن پيدا نکند و يا ضعيف نشود و يا دچار بيماري هاي دستگاه گوارش نگردد. همان گونه كه مي‌دانيم پرخوري و بدخوري از دلايل اصلي عوارض و بيماري‌هاي گوارشي مي‌باشند.
 
علي مزرعتي (mazraatiali@yahoo.com)
شنبه 21 تير 1399
ورود اعضا
 
ورود اعضاء
نام کاربري:
کلمه عبور:
عضوبت و استفاده از خدمات سايت
عضويت در کنسرسيوم

 


آمار بازديد سايت
آمار بازديدکنندگان: بازدید این صفحه: 3 مرتبه نمایش این صفحه: 3 مرتبه
  بازدید کل سایت: 1990 مرتبه نمایش کل سایت: 2035 مرتبه